Pilot Uçuş çantasında neler var ?


Pilot ucus çantasının içinde neler var biliyor musunuz? Peki bir uçuş pilotunun çantasında genel olarak neler var hiç merak ettiniz mi?
Pilot Uçuş çantasında neler var ?

Birçoğunuz pilotların uçuşlarına giderken yanlarında bir çanta taşıdığını fark etmişsinizdir! Ancak bu çantaların içinde ne var hiç düşünmüş müydünüz? Gelin hep beraber bakalım ki bir pilotun uçuş çantasında neler var .

Bu Çantaya uçuş ekibi, Navigasyon Çantası ya da Jeppesen Çantası diyor. Size genellikle pilotların uçuş çantalarında olan genel eşyaları söyleyeceğim.

Pilotların Çantasında Neler Var ?

  1. Dökümanlar: Pasaport, lisans, sağlık sertifikası, CMC (mürettebat üyeliği sertifikası), düşük görünürlük kartı, Test sertifikası (simülatör kontrolünüzü yaptığınızı gösteren kartınız).
  2. Kulaklıklar: Birçok havayolu şirketi, pilotlara uçuşları sırasında tasarruf etmek ve hijyenik nedenlerden dolayı kullanabilecekleri bir kulaklık seti sunar.
  3. Küçük el feneri: Gece boyunca harici kontrol yapmak veya soğuk bir kokpite girdiğinizde gece kullanmak için faydalı oluyor (güç yok, başka bir deyişle ışık kaynağı yok)
  4. Logbook: Uçuş detaylarını kaydetmeye yarayan defteriniz.
  5. Seyahat seti: diş fırçası, tarak vb.
  6. İlaçlar: Pilot uçuş sırasında hastalanırsa bazı ağrı kesici yardımcı olabilir.
  7. Ekstra Optikler: Eğer pilotlar gözlük takarsa çantasını içinde ekstra gözlük yedeği taşıması gerekir (yönetmelikler).

Bu eşyalar bundan daha fazlası olabilir ve hijyen maddeleri, kulak tıkacı, küçük atıştırmalıklar vb. İle sınırlı olmayıp geri kalanı pilotun alternatifine bağlı kalmaktadır.

Genel olarak Pilot’un uçuş çantası yukarıda belirtilenleri içeriyor! Ve havayolu düzenlemelerine ve pilotun kendisine bağlı olarak daha fazla veya daha az içeriğe sahip olabilmektedir.

O Zaman kendinizi pilot olmaya iyi hazırlayın ve ileride Pilot olunca böyle bir Uçuş Çantasına sahip olacaksınız. :)

Teşekkürler !

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar