Uçakların Penceresi Açılır mı?


Uçakların pencerelerini uçak havadayken açabilir miyiz? Daha önce bu soru aklınıza hiç takıldı mı ? Eğer halen merak ediyorsanız haydi birlikte öğrenelim.
Uçakların Penceresi Açılır mı?

Düzenlemelere ve hesaplamalara göre, bir uçak yaklaşık 15.000 ft uçuyorsa basınç altında olduğu kesindir. Ayrıca tüm yolcular ve mürettebat için bu irtifadan nefes almak için oksijen gerekir. Uçak tırmanırken, pnömatik hava, türbin bölümü olan jet motorunun emişinden emilir ve hava filtre edilir, soğutulur ve nemlendirilir.

Bu işlemin gerçekleşmesi için uçaklarda hava nemlendirme ve basınçlandırma sistemi bulunur.

Bu işlem Birçok çevrim kompresöründen geçer ve uygun sıcaklığa ulaşmak için trim vanalarından geçer, böylece yolcular uçağın içinde oksijen alabilir, uçakların çoğunda tüm jet uçakları için gerekli olan bu otomatik basınçlandırma sistemi bulunur.

Uçak uçarken pencereyi açabilir miyim?

Yüksek irtifalarda (39000 fit'teki bazı uçaklar gibi) içeride ve dışarıda farklı basınç olacak, delta basıncı oldukça normal olan 8 psi'ye ulaşabilir.Eğer uçağın içindeki basınç dış basınçtan daha yüksekse, o zaman herhangi bir hasar veya hata olmadıkça veya kabinin dekompresyonu olmadıkça uçağın herhangi bir penceresinin veya kapısının açılmasına izin vermeyeceği, bu yüzden eğer herhangi biri uçağa basınç uygulanmışken kapıyı veya pencereyi açmaya çalışırsa ve basınç 1 psi'den fazlaysa, bu mümkün olmaz

Uçak alçalmaya başladığında, rakımı kaybederek basınçlandırma sistemi, kabinin yüksekliğine ulaşacağımız yere veya ineceğimiz yere eşit olana kadar kabinin basıncı düşer. Uçak tamamen indiğinde kabin basıncının dışarı çıkmasına izin verecektir. Bu durumda kapılar kolayca açılabilir. Aksi durumda sistem arızası nedeniyle kabin ekibinin basınç alarmı olacak ve kapıları açmasına izin verilmeyecek.

Sizlere bir bir anı anlatarak örnek vermek istiyorum aynı zamanda :) 

Saudia Flight 163 Seferli uçak , 19 Ağustos 1980 tarihinde Suudi Arabistan Cidde'ye giderken Riyad Uluslararası Havaalanından (şimdi Riyad Hava Üssü) kalkıştan sonra yangın çıkaran tarifeli bir Saudia yolcu uçuşuydu. Uçaktaki 287 yolcu ve 14 mürettebat, uçağın Riyad'a başarılı bir acil iniş yapmasına rağmen duman solunmasından öldü.  

Yani uçak belli bir yükseklikte iken basınç değerlerinden dolayı kapılar ve pencerelerin açılması mümkün değildir.

Artık bir uçağın kapılarını ve pencerelerini biliyorsunuz :) , Havacılık, Uçaklar hakkında daha fazla ipucu ve ilginç gerçekler için blogumda takipte kalın.. Aklınıza takılan soru ve görüşlerinizi yorum olarak gönderebilirsiniz.

 

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar