arama

Gözlük ile pilot olabilir miyim ?

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Pilot Kemal Pilot Kemal
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...

Merhabalar değerli arkadaşlarım, Bugün sık sık aldığım sorulardan biri olan Gözlük takıyorum, pilot olabilir miyim ? sorusuna cevap getirmek için bu makaleyi yazıyorum. Umarım aklınızdaki soruları giderir ve faydalı olacaktır.

Dünyadaki milyonlarca insan gözlük takıyor. Bildiğimiz gibi gözlükleri bazı nedenlerden ötürü giyilebiliyor: Moda, görme sorunları, okuma vb. gibi durumlarda gözlük kullanabiliyoruz. Bu makalede ise sizlere havacılıkta gözlüğün kullanılması hakkında bilgi vereceğim. Bununla birlikte, bu konu hakkında en iyi bilgiye havacılık doktorları sahip olduğundan dolayı makale sonunda sizlere herhangi bir sağlık rotası çizmemi beklemeyin. 🙂 

Öncelikle ilk önce, eğer hırsınız pilot olmaksa ama gözlük takıyorsanız, hırsınıza ulaşma olasılığını ekarte etmeyin, çünkü gerçek şu ki gözlük takmanız pilot olmanıza engel olamayabiliyor. Eğer böyle bir durum karmaşa içerisindeyseniz varsa aklınızdaki tüm varsayımlardan kurtulmalısınız. Düşüncelerinizde bu şüphelerin kalması durumunda ve sizi rahatsız etmeye başlarlarsa, olası bir çözüm gidip havacılık mesleğinde uzmanlaşmış bir doktora görünerek sizi doğru bir şekilde değerlendirebilmeleri olabilir. 

Değineceğim bir sonraki nokta ise, Pilotlar olarak 3 sağlık değerlendirme sınıfımız var. 

 1. Sınıf 1: Havayolu pilotu için
 2. Sınıf 2: Genel havacılık uçaklarını uçurmak
 3. Sınıf 3: PPL Lisansı İçin

Bir havayolu pilotu olmak ve ehliyetinizi almak için 1. Sınıf bir sertifikaya sahip olmalısınız. Bununla birlikte, gözlük takan birçok pilot vardır ve günlük olarak normal şekilde çalışmalarına izin verir (gözlük takmayan pilotlar gibi). Bir uçakla çalışırken giyilemeyecek bazı gözlük tipleri vardır ve bunlar şirketten şirkete değişmektedir. Yani Şirket yönetim yetkilileri kendi kural ve standartlarını belirleyecektir.

Gözlük takarken pilot olabilir miyim ?

Gözlük takmasanız bile, ancak içinizde bir kuşku varsa , önceden havacılık alanında uzmanlaşmış bir göz doktoru tarafından değerlendirilmek her zaman en iyi yöntemdir. Eğer görüşün çok iyiyse ya da sadece düzenlemeler dahilindeyse, Sınıf 1, 2 veya 3 sağlık lisansını alabilirsiniz (Artık hangisini alacaksanız ona siz karar verin 🙂 ). Örneğin: Bir Özel Pilot Lisansı (PPL) sahibi sadece Sınıf 3’e ihtiyaç duyabilirken, bir havayolu pilotu Sınıf 1 sağlık sertifikası gerektirir.

FAA Sağlık Gereksinimleri: (Federal Aviation Administration) 

Uzak görüş minimum gereksinimi:

 • Görme her gözde 20/20 veya daha iyi olmalıdır (Sınıf 1 ve 2)
 • Her gözde 20/40 veya daha iyisi (Sınıf 3)

Yakın görme gereksinimi:

 • Her gözdeki vizyon 20/40 olmalıdır; bu sadece Sınıf 1 ve 2 için geçerlidir. Sınıf 3 için bir gereklilik yoktur.

Renk görme:

 • Pilotlar, birbirine benzer renkler arasındaki farkı görebilmelidir. Bu daha güvenli bir performans sağlayacaktır.
JAR Sağlık Gereksinimleri: ( The Joint Aviation Requirement) 
 • 6 metre uzaklıktaki bir tablodaki harfleri okuyabilmek için her gözde 6/9, her iki gözde 6/6 olmalıdır.
 • Kontakt lensler bir pilot tarafından giyilebilir (ancak doğru görme). Kontakt lensler aşınmışsa, bir optometristten bir rapor almanız gerekir.
 • 1. Sınıf için: ilk önce ve sonra her 5 yılda bir (40 yaş altı olanlar için) ve her 2 yılda bir (40 yaş üstü olanlar için) havacılık alanında uzmanlaşan bir doktor tarafından test edilmek zorundadır.
 • Sınıf 2 için: başlangıçta yapılacak test, gerektiğinde gözden geçirilebilir.

Yasal Uyarı: Yukarıdaki bilgiler sadece referans içindir. Lütfen ülkenizdeki yerel otoritenize danışın özel gereklilikleri kontrol edin.

Makalemizin sonuna geldik arkadaşlarım, aklınıza takılan bir durum olursa yorumda özgürce sorabilirsiniz 🙂

Sağlıkla Kalın !

[mks_button size=”medium” title=”Yazılarıma Yorum Yapmayı Unutmayın :)” style=”rounded” url=”#” target=”_self” bg_color=”#8224e3″ txt_color=”#FFFFFF” icon=”fa-heart” icon_type=”fa” nofollow=”0″]